Sunčanica nastaje izlaganjem glave i potiljka visokoj temperaturi. Koristeći krv kao rashladnu tečnost pri visokim temperaturama, telo prvenstveno štiti najvažnije organe - kao što je mozak.
Simptomi sunčanice su najčešće suva koža uz osetno povišenu telesnu temperaturu, a osoba se žali na glavobolju, vrtoglavicu, nemir, smušenost, a vidljivo je i crvenilo lica. Ako se oglušite na ove alarme, ubrzo ćete osetiti zujanje u ušima, probleme sa vidom i malaksalost - a u težim slučajevima osoba je omamljena, raširenih zenica, a može se i onesvestiti. Puls je ubrzan, a disanje plitko i brzo.
Kako reagovati?
Osobu za koju sumnjate da pati od sunčanice odmah smestite u hladovinu, u polu ležeći položaj i raskomotite joj odeću i rashladite je laganim polivanjem vodom (ne naglim pljuskanjem iz kante), stavljanjem hladnih obloga ili vrećice sa ledom na potiljak i glavu.
Telesnu temperaturu treba stalno kontrolisati, a sa hlađenjem se može prestati tek kada se telesna temperatura vrati u normalu, odn. padne ispod 38 °C.
Bolesniku dajte hladne napitke (ako je pri svesti), ali nikako kafu i alkohol.
Nakon sunčanice se obično javljaju: glavobolja koja može potrajati danima, osetljivost na zvukove i vizualne nadražaje, šum u ušima, razdražljivost i opšte nezadovoljstvo zbog vlastite nepažnje i uništenog odmora. Unesrećeni se mora odmarati u zamračenoj i prohladnoj prostoriji, u mirnom okruženju - bez televizije, radija i kompjutera. Posljedice možete osjećati još i godinama nakon udara sunčanice.
U slučaju nesvestice , pružite prvu pomoć hlađenjem tela i glave - ali odmah pozovite i hitnu pomoć. U svakom slučaju, uputno je što pre kontaktirati lekara.
Sunčanicu možete izbeći ako upotrebljavate dobru zaštitu za glavu - šešir širokog oboda koji će vas štititi od direktnog uticaja sunca, rashlađujte kosu, glavu i potiljak vodom. Pijte puno hladne vode kako biste rashladili telo i iznutra - i odmarajte se dovoljno.