Zanimljivosti o gondolama

Jedan od najromantičnijih gradova na svetu je svakako Venecija. Prelepe uske ulice, zgrade kao iz bajke i duga tradicija samo su deo šarma ovog prelepog italijanskog grada. Naravno, tu su i neizbržne gondole koje se prvi put pominju 1094. godine kada su postale neizostavni deo imidža Venecije, a kasnije i inspiracija za mnoge svetske pisce, pesnike, kompozitore i slikare.

Ovo su neke o zanimljivosti o njima:

- Gondole se prave iz 280 delova i to od čak devet vrsta drveta: bukve, trešnje, bresta, jelovine, ariša, lipe, mahagonija, hrasta i oraha, prema tehnikama propisanim još u 19. veku. Izrada jedne gondole traje minimalno 3 meseca i košta nekoliko desetina hiljada eura.

- Leva strana gondole je zakrivljena.

- Gondolijeri mogu biti samo pravi Venecijanci, potomci starih venecijanskih porodica, rođeni u tom gradu. Gondolijerstvo je isključivo muško zanimanje i prenosi se sa oca na sina.

- Vožnja gondolom nije ni najmanje jeftina. Turisti mogu uživati u polučasovnoj vožnji po ceni od 80 eura pa naviše, a ukoliko žele da ugođaj bude upotpunjen notama starih venecijanskih pesama - to morate dodatno da plate.

- Jedini ukras na gondoli je ferro koji štrči na pramcu i pravi balans sa težinom veslača, a šest zubaca na njegovom vratu simbolizuje šest venecijanskih sestiera- gradskih oblasti pod upravom Dužda.

- Gondolijeri upravljaju plovilom stojeći, uz pomoć samo jednog vesla, i to licem okrenuti u pravcu kretanja, što je neobično za veslače

- Svaka ugledna venecijanska vila koja ispred palate ima privez za svoju gondolu, na vrhovima stubova duboko zabijenih u peščano dno kanala, ima porodične grbove koji ukazuju na vlasništvo.